Space
Space
Left
  Class Schedule  

2016-17 Master Schedule

6TH grade

COURSE

7:15-8:25 

CORE 1/HR

8:29-9:11

Enrichment

9:15-10:40 

Elective

10:44-12:14

Core 2/Lunch

12:18-1:15

Core 3

1:19-2:15

Core 4

 

 

7th GRADE

COURSE

7:15-8:25 

CORE 1/HR

8:29-9:11

Enrichment

9:15-10:12

CORE 2

10:16-11:44

CORE 3/Lunch

11:48-12:48

Core 4

12:52-2:15

Elective

 

 

8th GRADE

COURSE

7:15-8:25 (7:15-9:30 Core 1 for 3-person team)

CORE 1/HR

8:29-9:11

Enrichment

9:15-10:16 (9:34-10:50 Core 2 for 3-person team)

Core 2

10:20-10:50  (12:48-2:15 Core 3 for 3-person team)

Core 3

10:54-12:44 

Elective/Lunch

12:48-1:16

CORE 3 con't

1:20-2:15 CORE 4

 

 

 

ENCORE

COURSE

7:15 – 8:25

Planning

8:29 – 9:11

Enrichment

9:15 – 10:40

6th Grade Elective

10:44 – 10:50

Break

10:54 – 12:44

8th Grade Elective/Lunch

12:52 – 2:15

7th Grade Elective 

 

 

AVID TUTORIALS

 

7:15 – 8:00 

7th Grade w/h Core 1-Browning

8:00 – 8:45 

7th Grade w/h Core 1-Oeser

8:45 – 9:30 

8th Grade w/h Core 1-Lacy

9:30 – 10:15 

8th Grade w/h Core 2-Grunden

10:15-10:40

Break

10:45 – 11:30

6th Grade w/h Core 2-Estes

11:30-12:15

6th Grade w/h Core 2-Bostic

 

2016 -2017 Lunch Schedule

7th Grade

10:15-10:40                                                        Foxx/Risner/Olsen

10:20-10:45                                                        Browning/Oeser/Dodson

10:25-10:50                                                        Pierce/Wilhelm

                                                         

 6th Grade                              

10:45-11:10                                                        Bostic/Cubas/Walker

10:50-11:15                                                        Hildt/Rogers/Abbate

10:55-11:20                                                        Evans/Thigpen/Burns/Estes

11:30-11:55                                                        Estes (on T/TH tutorial days)

                                     

 8th Grade

11:15-11:40                                                        Whaley/Andrews/Nosow

11:20-11:45                                                        Hurley/Sunding/Lindsey

11:25-11:50                                                        Caston/Scott/Cecil

11:30-11:55                                                        McClanahan/Foy

Right